سومین جشنواره انگور روستای هزاوه در استان مرکزی برگزارشد

سید محسن رحمتی گفت :ده  روستای این استان به دلیل ویژگی های خاص به عنوان روستاهای هدف گردشگری استان مرکزی تعریف شده که هزاوه در این گروه جای دارد.

معماری خاص، خرده فرهنگ جذاب و غنی ، بهره مندی از جلوه های خاص تاریخی ، فرهنگی ، مذهبی و سیاسی بویژه بارگاه حضرت امامزاده سلطان سید احمد(ع)جد مقام معظم رهبری، وجود خانه قدیمی و زادگاه امیرکبیر و قابلیتهای کشاورزی از جمله تاکستانهای وسیع به این منطقه منزلتی خاص بخشیده است.

این روستا به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری استان مرکزی هدفگذاری شده و از توانمندیهای بسیاری برای توسعه گردشگری برخودار است.

رحمتی افزود: روستای هزاوه به عنوان یکی از ۳۴ منطقه نمونه گردشگری استان مرکزی مورد حمایت قرار گرفته و برنامه ها و نیازهای زیرساختی توسعه گردشگری آن برای مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی تدوین شده است.

وی اظهار کرد: ثبت آیین علم گردانی هزاوه در فهرست آثار معنوی کشور و مرمت بنای امامزاده سلطان سید احمد (ع) و منزل پدری امیرکبیر درچندین مرحله از دیگر اقداماتی بوده که در این روستا انجام شده است.

وی عنوان کرد: در سالهای اخیر مطالعات امکان سنجی و طرح های زیربنایی برای این روستا در حوزه رفاهی، اقتصادی، فرهنگی و اقامتی تهیه شده و آماده متقاضیان حوزه خصوصی است که با حمایت این سازمان وضعیت گردشگری هزاوه را متحول کنند.

رحمتی بیان کرد: خروج از اقتصاد متکی به نفت با توسعه هدفمند صنعت گردشگری و استفاده از قابلیت های خاص این حوزه گره خورده و روستای هزاوه با مزیت های بالقوه و پتاسیل های ملی می تواند دراین خصوص پیشرو باشد.

وی خاطر نشان کرد: قطعا برگزاری جشنواره هایی از این دست در سطح استان جنبه های اقتصادی، گردشگری و مردم شناسی دارد. همچنین توجه به استفاده از ظرفیت های بالای صنایع پایین دستی و تبدیلی استان برای فرآوری و صادرات محصولات جانبی می تواند زمینه اشتغال زایی را فراهم آورد و جنبه های درآمدزایی بیشتر از قبل را داشته باشد.

مهدی میهن دوست بخشداری مرکزی  اراک با بیان اینکه هزاوه یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان انگور در استان مرکزی است، افزود: در درجه اول اولویت برگزاری این جشنواره تبلیغات و اطلاع‌رسانی در سطح استان مرکزی است، گرچه نگاهی به تبلیغات ملی هم داریم .

وی ادامه داد: جشنواره انگور هزاوه جشنواره ایست که قابلیت های فراوان برای تبدیل شدن به جشنواره کشوری را دارد و با توجه به ظرفیت های موجود می تواند در صورت تامین بودجه جایگاه خود را تثبیت کند.

میهن دوست با اشاره به جاذبه های توریستی روستای هزاوه اظهار کرد: وجود مقبره شاهزاده احمد بر روی بلندترین نقطه این روستا، خانه امیرکبیر، مسجد شبستان‌ دار، درخت سرو کهنسال و حمام قدیمی در هزاوه به عنوان جاذبه های گردشگری این روستا می تواند در کنار آب و هوای مساعد مکمل این جشنواره باشد.

روستای هزاوه در فاصله ‎ 18کیلومتری شمال غربی شهرستان اراک واقع شده و قدمت آن به قرن پنجم هجری می‌رسد و ساکنان آن با بهره‌گیری از شیوه‌های سنتی، ابزار و ادوات بومی در پرورش انگور فعالیت دارند.

انگور، کشمش، مویز، شیره، ترخینه شیره، باسلق، شربت رب انگور، سرکه، سرکه شیره و سایر فرآورده‌های تولیدی از این محصول از سوغات‌های استان مرکزی است.

(برگرفته از خبرگزاری میراث آریا)

/ 2 نظر / 9 بازدید
مریم

اومدم[چشمک] جالبه..ممنون

مريم

به به چه انگورهايي داره استان مركزي[دست]