۸ مهرماه روز بزرگداشت مولانا

شهرت بی مانند مولوی بعنوان چهره ای درخشان و برجسته در تاریخ مشاهیرعلم و ادبجهان بدان سبب است که وی گذشته از وقوف کامل به علوم وفنون گوناگون, عارفی است دل اگاه, شاعری است درد شناس, پر شور وبی پروا و اندیشه وری است پویا که ادمیان را از طریق خوار شمردن تمام پدیده های عینی و ذهنی این جهان,به جستجوی کمال و ارام و قرار فرا می خواند. آنچه مولانا میخواهد تجلی خلق و خوی انسانی در وجود آدمیان است.

 

آثار مولانا تأثیر زیادی روی ادبیات و فرهنگ ترکی نیز داشته‌است. دلیل این امر این است که اکثر جانشینان مولوی در طریقه صوفی‌گری مربوط به او از ناحیه قونیه بودند و آرامگاه وی نیز در قونیه‌ است.

معروفترین کتابهای مولانا:
دیوان شمس- مثنوی معنوی- فیه ما فیه

تاریخ و محل فوت:
در غروب روز ۵جمادی الاخر ۶۷۲ه.ق در سن ۶۸ سالگی در قونیه فوت کرد که الان مقبره این شاعر برزگ در قونیه می باشد که محل زیارت شیفتگان این شاعر بزرگ می باشد.

قونیه

قونیه یکی از وسیعترین استانهای ترکیه است . مرکز آن شهر قونیه در شمال آناطولی وبه ارتفاع 1027 متر از سطح دریا قرار گرفته است.به علت واقع شدن آن بر سر راهی که از سراسر آناطولی را قطع می کند ، از دیر زمان اهمیت خود را حفظ کرده است.

 

آرامگاه و موزه ی مولانا یکی از سه جاذبه ی اصلی گردشگری در ترکیه میباشد و به عنوان یکی از مکانهای محبوب بین ۲۰ میلیون گردشگر سالانه ی ترکیه می باشد.

هر ساله مراسمی تحت عنوان مراسم مولانا در هفته ی منتهی به روز درگذشت مولانا در قونیه برگزار می‌شود و از این مراسم هزاران گردشگر بازدید می‌کنند. تاثیر مولانا بر قونیه به حدی است که حتی مجسمه‌های سماع را به عنوان سوغات به فروش می‌رسانند.

 

 

مراسم معنوی رقص سماع عشق معنوی انسان و برگشت بنده به حق و رسیدن انسان به ملکوت را متبلور می‌کند. رقاص سماع در سر یک کلاه (به نشانه سنگ قبر) و بر تن یک عبا (به نشانه کفن) دارد که با در آوردن خرقه حقیقت واقعی (باطن) جلوه می‌کند. موقع رقصیدن، با دستانی باز، دست راست به مانند اینکه دعا می‌کند برای به دست آوردن کرم الهی باز می‌شود و چشمان با نگاه کردن به دست چپ که رو به پایین است، لطفی که از حق گرفته است را با مردم تقسیم می‌کند.

به اعتقاد مردم قونیه که هرسال این مراسم را برگذار می کنند رقاص رقص سماع از راست به چپ چرخیده و با 72 دور چرخش به 72 ملت دنیا تمام آفریده‌ها سلام و با مهر و عشق و عطوفت آغوش باز می‌کند. مردم قونیه می‌گویند: براساس اعتقادات ما انسان برای دوست داشتن و مورد مهر قرار گرفتن آفریده شده است؛

 حرکاتی شروع شده تا مولانا، این اندیشمند بزرگ فارسی را را ترک معرفی کنند. این در حالی است که مولانا در شهر بلخ متولد شده و تمام اشعار او به زبان پارسی است و حتی در خود ترکیه، آثار او جزء ادبیات پارسی جای گرفته است و در هر دایرة‌المعارف که نام این شاعر بزرگ جستجو شود، نتیجه، شاعر و متصوف پارسی است.واقعیت نیز آن است که ترکیه با توسعه گردشگری خود مولانا را آنگونه که می‌خواهند معرفی می‌کند و نه آنگونه که بوده است و همین باعث شده تا قونیه به یک شهر توریستی تبدیل شده و از این رهگذر نام مولانا در سراسر جهان پراکنده شود.

ترکیه علی رغم بحران جهانی اقتصادی توانسته یکی از کشور های پیشتاز جهان در توسعه صنعت گردشگری در سال های اخیر باشد.امیدرایم در آینده با مطلبی مختص کشور ترکیه شما را با سایر جاذبه های گردشگری این کشور آشنا کنیم.

 دوست دارید نمای داخل آرامگاه مولوی را تماشا کنید؟پس کلیک کنید

/ 0 نظر / 9 بازدید