سفری به بزرگ ترین کشور جهان

جمعیت،زبان،دین:

جمعیت روسیه تقریبا 145 میلیون نفر میباشد که این جمعیت از ترکیب بیش از یکصد قوم ونژاد تشکیل شده است.علی رغم آنکه زبان رسمی این کشور روسی است،ولی اقلیت های این کشور از زبان های محلی خود نیز استفاده میکنند.اکثریت مردم روسیه مذهب مسیحیت ارتودوکس دارند و پس از آن مسلمانان بزرگترین گروه جمعیتی را تشکیل می دهند.مذاهب یهود و بودایی نیز در روسیه به صورت اقلیت وجود دارند.

کلیسای جامع امسک

مسجد کوف شریف

 

آب و غذا:

کیفیت آب روسیه بسیار متغیر است.توصیه میشود برای آشامیدن از آب معدنی استفاده کنید.در روسیه تنوع غذایی فراوانی را میتوان مشاهده کرد.در این کشور میتوان انواع غذاهای محلی روسی،قفقازی و تاجیکی را مصرف نمود.علاوه بر آن در رستوران ها و هتل ها انواع اروپایی و آسیایی تهیه میگردد.از غذاهای محلی روسی میتوان به اخا(سوپ ماهی)،شیچی(سوپ گیاهی)سوپ بورش.پلمنی(نوعی غذا که از پخت خمیر و گوشت در آب تهیه میشود)اشاره کرد.

غذای سنتی روسی،پلمنی

 

آب هوا:

در روسیه انواع آب و هوای مناطق استوایی را میتوان مشاهده نمود.به علت تنوع آب و هوا،گردشگرانی که قصد سفر به این کشور را دارند بایستی قبل از سفر اطلاعات لازم در مورد وضعیت جوی را مطالعه نمایند.

میانگین دمای هوای مسکو در طول سال:

Jan.

Feb.

Mar.

Apr.

May.

Jun.

July.

Aug.

Sep.

Oct.

Nov.

Dec.

 

-15

-13

-5

+2

+8

+11

+12

+12

+8

+1

-6

-10

شب

-9

-5

+4

+10

+18

+21

+22

+22

+16

+10

-2

-5

روز

واحد پول:

واحد پول روسیه روبل است و هر روبل معادل 100 کوپک است.تبدیل ارزهای خارجی به روبل فقط در بانک ها یا صرافی های مخصوص انجام می پذیرد.در هنگام تبدیل ارز بایستی گذرنامه را همراه داشت و رسید مخصوص دریافت کرد.

روبل روسیه

 

1_ مسکو:

شهر مسکو پایتخت و قلب روسیه به شمار می آید.این شهر در مرکز شرق اروپا و مابین رودخانه ولکا وآکا واقع شده است.این شهر هزار کیلومتر مربع وسعت دار و یکی از شمالی ترین پایتخت های جهان به شمار میرود.از نظر تاریخی مسکو را براساس یک طرح حلقوی منشعب(دایره های متحدالمرکز) ساخته اند.اولین حلقه جاده هایی است که سرتاسر حاشیه کرملین را در برمیگیرد و اخرین حلقه،جاده کمربندی مسکو است.جمعیتی حدود9میلیون نفر در مسکو زندگی می کنند.اهالی مسکو از نظر سواد در حد بالایی قرار دارند و از هر 3نفر یک نفر تحصیلات عالی دارد و اکثر ساکنین این شهر دبیرستان خود را به اتمام رسانده اند.شهر مسکو بیش از 600موزه،130سالن تاتر،20سالن کنسرت بسیار بزرگ،80نمایشگاه و گالری نقاشی،120سالن سینما،200مرکز تفریحی دارد.3سیرک دایم در این شهر در حال اجرای نمایش می باشند.شهر مسکو مرکزی بی نظیر و کامل برای جهانگردان بین المللی است.بیش از120هتل،500رستوران،600کافی شاپ،هزار مغازه،5فرودگاه،9ایستگاه راه اهن و شبکه وسیع مترو برای پذیرایی از گردشگران آمادگی کامل دارند.

این شهر به شما میگوید:به پایتخت روسیه ،مسکوی زیبا خوش آمدید.


نمایی از شهر موسکو

 

متروی مسکو (به روسی: Московский метрополитен):

سامانه قطارهای شهری کلان‌شهر مسکو است. متروی مسکو با داشتن ۱۲ خط فعال، ۱۸۰ ایستگاه و مسیری به طول ۲۹۸ کیلومتر، یکی از پیشرفته ترین،ارزان ترین،زیباترین و قدیمی‌ترین خطوط متروی شهری در جهان است که همه روزه مورد بازدید جهانگردان خارجی و داخلی قرار میگیرد.ایستگاه های مترو در خیابان با تابلویی به شکل M قرار میگیرد.متروی مسکو به قصر مردمی مشهور است.

حملات انتحاری

  • 29مارس2010: یک انفجار انتحاری دو بمبگذار زن به کشته شدن بیش از ۳۸ نفر و مجروح شدن بیش از ۶۰ نفر انجامید.
  • فوریه 2004: یک انفجار انتحاری به کشته شدن حدود ۴۰ نفر و مجروح شدن یک‌صد نفر انجامید.


نمایی از متروی مسکو

 

میدان سرخ (به روسی: Красная площадь، تلفظ: کراسنایا پلوشاد)‏:

یک میدان در مسکو، روسیه است. سرخ در فرهنگ مردم روسیه به معنای زیبا است و کلمه سرخ درین میدان اشتباها به کمونیست یا آجر های سرخ دیوارهای کرملین نسبت داده میشود.میدان سرخ از مشهورترین میادین حهان است.در گذشته یک میدان بازرگانی بوده و بازرگانان در آنجا بساط خود را پهن میکردند.معمار مشهور ژوزف بویوف یکی از استادان برجسته کلاسیک روسی نیمه قرن نوزدهم در طراحی و بازسازی میدان سرخ و بازار آن نقش اساسی داشته است.در این میدان کاخ کرملین و کلیسای جامع سنت باسیل قرار دارند ،آرامگاه لنین که جسد مومیایی شده لنین در پیراهن سفید و شلوار مشکی در یک ویترین شیشه ای در سالن مخصوص که با سنگ های گرانیت ساخته شده،بازدید به عمل آورند،بازارچه موسوم به گوم(GUM)در مجاورت این میدان قرار دارد که از گران ترین بازارهای مسکو به شما می آید ،میتوانند دیدن کنند و همچنین بسیاری از خیابان‌های اصلی مسکو به این میدان منتهی می‌شوند این امر به گونه‌ای است که میدان سرخ میدان مرکزی مسکو و گاهی کل روسیه شمرده می‌شود.

علاوه بر جاذبه گردشگری، میدان سرخ محل اجرای کنسرت‌های بسیار بزرگ است و خوانندگانی همچون تتو (گروه موسیقی), شکیرا, پل مک‌کارتنی, راجر واترز, رد هات چیلی پپرز و دیگر خوانندگان در این میدان کنسرت برگزار کرده‌اند.

یکی دیگر از بخشهای جدیدی که در سال‌های اخیر ( سال 1995 ) به میدان سرخ اضافه شده است دروازه ورودی آن است ( به نام دروازه واسکا گرینسینیس )که البته در ابتدای ساخت این میدان به عنوان بازار وجود داشته اما بعدها چون میدان سرخ برای رژه و نمایش جنگ‎افزار و ماشین‎های سنگین مورد استفاده قرار می‎گرفته، مجبور به تخریب آن شده‌اند. در زمان جشن‌های هشتصد و پنجاهمین سالگرد تأسیس شهر مسکو تصمیم گرفته شد نمای میدان سرخ تا حد امکان به حالت اولیه آن برگردانده شود و به همین دلیل این دروازه بسیار زیبا که کلیسای کوچکی هم در داخل دیوار آن بنا شده است به میدان سرخ اضافه شد.

 

 

دروازه و کلیسای واسکا گرینسینیس

 

 روی سنگ‌فرش جلوی این کلیسای کوچک صفحه‌ای فلزی قرار دارد که نام آن کیلومتر صفر است. یعنی تمام مسیرها از مسکو به نواحی دیگر از این نقطه حساب می‎شود.

 

میگفتند هرکس در مرکز این صفحه بایستد و سکه ای پرتاب کند اگر سکه روی صفحات فلزی افتاد هر آرزویی کند برآورده میشود اما سنگ فرشها و همچنین نیروی دافعه صفحه فلزی باعث میشد که هیچکس موفق نشود .


نمایی از میدان سرخ


کلیسای واسیلی مقدس:

واقع در میدان سرخ، سمبل مسکو به شمار می آید.نمای بیرونی این کلیسا بیشتر شبیه ساختمان های قصه میباشد.این کلیسا به خاطر یادبود پیروزی روس ها بر تاتارها طی سال های1555تا1561 میلادی توسط پاستنیک معمار بزرگ آن زمان ساخته شد.در سال 1571 تاتارها دوباره به قصد ویران کردن مسکو به آنجا لشکر کشیدند که با مقاومت مردم روبه رو شدند.در جریان حمله لهستانی ها و سوئدی ها،دونفر به نام های منین و پاژارسکی توانستند حمله آن ها را دفع کنند و امروزه مجسمه آن ها در مقابل کلیسا مشاهده میشود.

کلیسای جامع سنت‎باسیل که در قرن شانزدهم بنا شده ، در جنوب میدان واقع است که بیشتر به عنوان یک بنای تاریخی مورد بازدید توریست‎ها قرار می‎گیرد و مراسم مذهبی در آن اجرا نمی‎شود

 

ارگ کرملین مسکو ( روسی: Московский Кремль):

یک قلعه تاریخی است که به صورت مجتمع در قلب شهر مسکو ساخته شده و (از جنوب) بر رودخانه مسکوا، (از شرق) بر میدان سرخ و (از غرب) به باغ الکساندر مشرف است. بنای این کاخ در سال ۱۴۸۷ به پایان رسید.

نام مشهور این کاخ کرملین است (که به زبان روسی به معنای دژ می‌باشد). این کاخ از چهار قصر، چهار کلیسا و دیوار کرملین به همراهی برج‌های کرملین تشکیل یافته‌است. از این کاخ به منظور اسکان رئیس جمهور روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 ارگ کرملین مسکو

 

 سیرک قدیمی مسکو(سیرک نیکولین):

 سیرک قدیمی مسکو که در مرکز شهر قرار دارد از سال 1180 فعالیت دارد.ساختمان جدید آن بین سال های 1987-1989 بازسازی شد.این سیرک پس از فوت نیکولین کمدین بزرگ روسیه که از هنرمندان این سیرک به شمار می رفت به اسم او نام گذاری شد.

سیرک نیکولین

از دیگر مکان های دیدنی شهر مسکو می توان کاخ ریاست جمهوری،موزه اسلحه،کاخ کرملین،کلیسای عیسی مسیح منجی،تاتر بالشوی، آسمان خراش های هفت گانه،پارک ونخا،پارک پیروزی،خیابان آربات و بازار صنایع دستی ایزمایلوا را نام برد.


سن پترزبورگ:

سن پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای دنیا میباشد که از گنجینه های تمدن بشری محسوب می شود.مساحت آن1400کیلومتر مربع می باشد. این شهر زیبا به نام ونیز شمالی معروف است.

این شهر در سال ۱۷۰۳ به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود. مدتی پتروگراد نام داشت. پس از واژگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین، لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازخوانده شد.

این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس‌ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد.

این شهر که به مدت دو سده پایتخت روسیه بوده‌است، بین سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۲۴ میلادی پتروگراد نام داشته و در زمان حکومت اتحاد جماهیر شوروی به مدت ۶۷ سال (از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۹۱) لنینگراد خوانده می‌شده‌است.سنت پترزبورگ در کناره‌های رود نِوا، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته‌است.پتروگراد نامی بود که نیکلای دوم واپسین تزار روسیه در هنگامه جنگ جهانی یکم که در برابر آلمان می‌جنگید بر شهر سن پترزبورگ گذارده بود تا با داشتن پسوند ـبورگ همانند نامهای آلمانی نباشد. معنای پتروگراد شهر پتر است. پس از سرنگونی تزار نام این شهر لنینگراد گشت. گراد در زبان روسی کهن برابر گوراد درزبان روسی کنونی می‌باشد و همانطور که گفته شد به معنی شهر است.در زبان فارسی در زمان قاجار بطور عامیانه سن پترزبورگ را «پِتِل پورت» می‌نامیدند و آن را در مثل به عنوان دورترین نقاط بکار می‌بردند در اصطلاحاتی مانند «از اینجا تا پتل پورت».

دروازه ناروا

مجسمه سِرِس و پاندورا در قصر پیترهوف

کلیسای سنت پترزبورگ

 

شب های سفید سن پترزبورگ:

پدیده ای که به اسم شب های سفید مشهور است فقط به شهر سن پترزبورگ منحصر نیست،ولی فقط دراینجا شب های شمالی جذابیت رمانتیک فوق العاده ای دارد.هرساله در ایام تابستان سن پترزبورگ با جمعیت 4میلیونی خود مملو از توریست است.در واقع این بهترین زمان برای لذت بردن از جلوه های طبیعی است.در واقع این بهترین زمان برای لذت بردن از جلوه های طبیعی است.با توجه به این موقیت ویژه طلوع و غروب در یک زمان به علت وسعت مدار عرضی به حدی به یکدیگر نزدیک میشوند که خورشید نمیتواند در افق فرو رود و مهلت استفاده از چراغ ها را از مردم میگیرد.از زمان غروب تا زمان طلوع مجدد حدود9دقیقه است.

شب های سپید

 

موزه آرمیتاژ:

لغت آرمیتاژ که ریشه فرانسوی داردبه معنای جای خلوت می باشد.این بزرگترین موزه جهان است که افتخار موزه ملی روسیه به شمار می رود و نشانه هنر معماری و فرهنگ روسیه میباشد.این موزه دارای مجموعه ای از آثار هنری تراز اول دنیا و همچنین کاخ های زیبا و اتاق های مجلل می باشد که در زمان های مختلف توسط معماران معروف دنیا طراحی شده است.آرمیتاژ یا قصر زمستانی مجموعه ای است از پنج ساختمان که یکی از گنجینه های بی نظیر می باشد و دارای نزدیک به 3 میلیون اثر هنری از مشهورترین هنرمندان دنیا است.این موزه عظیم دارای 1786درب و 1057 سالن یا اتاق می باشد.

در سال ۱۷۶۴، کاترین کبیر با خرید بیش از دویست نقاشی در اروپا، جمع آوری این مجموعه مشهور را آغاز کرد. سفرای روس در پایتخت‌های بیگانه مامور یافتن بهترین مجموعه‌های هنری ارایه شده برای فروش - مانند مجموعه‌های برول (Brühl) سیاست‌مدار ایالت زاکسن آلمان، کروزا (Crozat)، کلکسیونر فرانسوی و نگارخانه والپول (Walpole) در انگلستان – بودند. کاترین کبیر، نگارخانه خود را (my hermitage) (گوشه عزلت یا خلوتگاه خود) می‌نامید زیرا تنها افرادی انگشت شمار اجازه ورود و تماشای آثار موجود در آن را به دست می‌آوردند.

او در یکی از نامه‌های خود با تاسف چنین گفته‌است:«تنها موش‌ها و من می‌توانیم تمام این [زیبایی‌ها] را تحسین کنیم.» کاترین تئاتر خصوصی خود را که در نزدیکی گالری و در طی سالهای ۱۷۸۳ و ۱۷۸۷ ساخته شده بود نیز، آرمیتاژ می‌نامید.

نمایی از موزه آرمیتاژ

/ 1 نظر / 34 بازدید
*ღ*مرد احساسی*ღ*

خدایا نگویم دستم بگیر عمریست گرفته ای مبادا رها کنی ....................... این چندمین باره میام وبتون...اما شما بهم سر نمیزنید.... اشکال نداره...بسکه وبتون قشنگه بازم میام